access:0 ==> hostplace:amazon currentLocation:rackspace Schowaj blok (session)
show_hidden_parts=0
wiadomosci ==> /wiadomosci/ ==> Master: /acs-subsite/www/skins//packages/acs-subsite/www/skins/master-mobi.adp; ==> 0;
modified_since: 1598878800
Dostępne zmienne systemowe
User ID
user_id
IP
user_ip
LocalEmailAws
local_email
viewport Devel page
is_devel_page
Admin page
is_admin_page
RodoInfoSource
rodoInfoSource
Package ID
package_id
0 216.73.216.100
10.0.16.232
webmaster@londynek.net 1 0 0 google.com 2191248
Zmienne przychodzące na canonical_url: https://1007.londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=70219&link_wew=1
Show hidden parts
show_hidden_parts
0
Show ads
show_ads
>> 1 >> 1
PersonalAds
personal_ads
1 eq 1
Adult
adult_p
0 eq 0
No Ads in Art
no_ads_in_article
NO ADS IN ARTICLE => 1 eq 0
Is classfieds Page
is_classfieds_page
0 eq 0
In Article Ad
inarticle_ad
IN ARTICLE AD => 0 eq 1
Facebook track
fb_track
1
Google track
ga_track
1
Nextmillenium access
nextmilleniumaccess
0
Puste
Header stuff
Dostępne zony bannerowe z OA_zones
SEO - dane na stronie dla SEO
Menu

UE wprowadza nowy program walki z rakiem

UE wprowadza nowy program walki z rakiem
Jeśli uda się osiągnąć wszystkie założenia nowego programu, przed rakiem uda się uchronić nawet 3 mln Europejczyków. (Fot. Getty Images)
Pod koniec 2020 r. w Unii Europejskiej zacznie być realizowany nowy plan walki z chorobami nowotworowymi – poinformował uczestniczący w jego tworzeniu prof. Konrad Rydzyński. Oficjalnie zostanie on zaprezentowany przez Komisję Europejską 22 września.

Przewiduje się, że w 27 krajach Unii Europejskiej do końca 2020 r. na nowotwory zachoruje 2,7 mln osób, a 1,3 mln chorych umrze. Prognozy na kolejne lata są jeszcze bardziej niepokojące: do końca 2035 r. na choroby nowotworowe może zachorować nawet 4,3 mln osób.

"Chcemy temu zapobiec, stąd idea nowego planu walki z nowotworami, który zacznie być wdrażany jeszcze pod koniec 2020 r. i będzie realizowany do końca 2030 r." – przekazał prof. Konrad Rydzyński, członek Rady Misji odpowiedzialnej za przygotowanie nowego planu. Będzie on realizowany pod hasłem "Pokonać nowotwór" w ramach programu "Horizon Europe".

Specjalista mówił o tym podczas X Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, która odbyła się w Warszawie. Podkreślił, że Komisja Europejska w latach 2007-2020 przeznaczyła na badania nad nowotworami 2,8 mld euro, finansując ponad 1,7 tys. projektów.

"Uzyskany postęp nie był jednak wystarczający. Panuje opinia, że wadą tego systemu było rozdrobnienie i niedostateczna koordynacja finansowania z innymi działaniami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Potrzebna jest zmiana podejścia do walki z nowotworami, zaproponowano zatem bardziej kompleksowe podejście, wzorowane ideowo na amerykańskim programie lotu na Księżyc" – wyjaśniał prof. Rydzyński.

Głównym celem nowego przedsięwzięcia ma być uratowanie przed zgonem na nowotwory do 2030 r., czyli w perspektywie dekady, co najmniej 3 mln Europejczyków. Ma do tego doprowadzić wyrównanie - na ile to możliwe - nierówności w dostępnie do diagnostyczki i leczenia nowotworów, bo jest ono zróżnicowane w samej Unii, jak i w poszczególnych krajach.

Planowane jest także utworzenie Europejskiego Centrum Danych Pacjentów Nowotworowych, żeby można było je analizować i zwiększyć efektywność terapii. Ma powstać Sieć Kompleksowych Ośrodków Onkologicznych dla poprawy jakości opieki oraz badań nad nowotworami. Dążyć się będzie do usprawnienia wdrażania nowych innowacyjnych technologii walki z nowotworami. W tym ma pomóc utworzenie sieci Żywych Centrów Innowacji w Onkologii.

Czytaj więcej:

Polak stanie na czele unijnej komisji ds. walki z rakiem

Kanada: Chorzy na raka z prawem do terapii grzybami halucynogennymi

NHS: Lista oczekujących na leczenie najdłuższa w historii

    Kurs NBP z dnia 17.07.2025
    GBP 4.9195 złEUR 4.2559 złUSD 3.6686 złCHF 4.5662 zł

    Sport