access:0 ==> hostplace:amazon currentLocation:rackspace Schowaj blok (session)
show_hidden_parts=0
wiadomosci ==> /wiadomosci/ ==> Master: /acs-subsite/www/skins//packages/acs-subsite/www/skins/master-mobi.adp; ==> 0;
modified_since: 1753119843
Dostępne zmienne systemowe
User ID
user_id
IP
user_ip
LocalEmailAws
local_email
viewport Devel page
is_devel_page
Admin page
is_admin_page
RodoInfoSource
rodoInfoSource
Package ID
package_id
0 216.73.216.149
10.0.15.165
webmaster@londynek.net 1 0 0 google.com 2191248
Zmienne przychodzące na canonical_url: https://1007.londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=107124
Show hidden parts
show_hidden_parts
0
Show ads
show_ads
>> 1 >> 1
PersonalAds
personal_ads
1 eq 1
Adult
adult_p
0 eq 0
No Ads in Art
no_ads_in_article
NO ADS IN ARTICLE => 1 eq 0
Is classfieds Page
is_classfieds_page
0 eq 0
In Article Ad
inarticle_ad
IN ARTICLE AD => 0 eq 1
Facebook track
fb_track
1
Google track
ga_track
1
Nextmillenium access
nextmilleniumaccess
0
Puste
Header stuff
Dostępne zony bannerowe z OA_zones
SEO - dane na stronie dla SEO
Menu
/packages/jdnews-agency/templates/2191248-masters/155/master

Czeka nas uboga starość? Brytyjski rząd ostrzega przyszłych emerytów

Czeka nas uboga starość? Brytyjski rząd ostrzega przyszłych emerytów
Jeśli system nie zostanie zreformowany, przyszłym brytyjskim emerytom trudno będzie związać koniec z końcem. (Fot. Getty Images)
Jak donosi serwis BBC, rząd ostrzega, że osoby przechodzące na emeryturę w 2050 roku będą miały gorszą sytuację finansową niż dzisiejsi emeryci w UK, jeśli nie zostaną podjęte działania mające na celu zwiększenie poziomu ich oszczędności emerytalnych.

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) wznawia działalność Komisji Emerytalnej, która po raz pierwszy opublikowała raport prawie 20 lat temu, aby przyjrzeć się sposobom rozwiązania tego problemu.

Zlecono również kolejną rewizję wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 66 lat i zgodnie z planem ma wzrosnąć do 68 lat do 2046 roku.

Prawie połowa dorosłych w wieku produkcyjnym w ogóle nie oszczędza na prywatną emeryturę – poinformował DWP – przy czym osoby o niskich dochodach oraz samozatrudnieni są mniej skłonni do oszczędzania na ten cel.

Braki w oszczędnościach są także bardziej widoczne wśród kobiet i niektórych grup etnicznych – tylko jedna na cztery osoby pochodzenia pakistańskiego lub bengalskiego oszczędza na prywatną emeryturę.

Według resortu, osoby, które będą przechodzić na emeryturę za 25 lat, będą mieć rocznie o 800 funtów (czyli 8%) mniej niż obecni emeryci, a aż 4 na 10 osób nie oszczędza wystarczająco na swoją starość.

Zamiast tworzyć nową komisję od podstaw, rząd zdecydował się reaktywować przełomową Komisję Emerytalną Turnera, która przedstawiła raport w 2006 roku za rządów Partii Pracy i doprowadziła do wprowadzenia automatycznego zapisu do planów emerytalnych. Dzięki temu obecnie 88% uprawnionych pracowników oszczędza na emeryturę – w porównaniu do 55% w 2012 roku – podał DWP.

Pomimo tego postępu, nowe analizy ujawniły "drastyczne" dane:

  • ponad trzy miliony samozatrudnionych nie oszczędza na emeryturę,
  • tylko jedna na cztery osoby o niskich dochodach w sektorze prywatnym oszczędza,
  • tylko jedna na cztery osoby pochodzenia pakistańskiego lub bengalskiego oszczędza.

Analiza wykazała również 48-procentową różnicę w wartości prywatnych oszczędności emerytalnych między płciami – przeciętna kobieta otrzymuje nieco ponad 100 funtów tygodniowo z prywatnej emerytury, podczas gdy przeciętny mężczyzna – 200 funtów.

Wiek emerytalny ma wzrosnąć do 68 lat dla osób urodzonych 5 kwietnia 1977 roku lub później. Przegląd rządu z 2017 roku sugerował objęcie tą zmianą również osób urodzonych pod koniec lat 60., ale poprzedni rząd uznał, że konieczna jest nowa analiza przed podjęciem takiej decyzji.

Obecnie DWP zleciło dwa niezależne raporty na temat wieku emerytalnego – zgodnie z przepisami, przegląd i odpowiedź rządu mają nastąpić do 2029 roku. Natomiast reaktywowana Komisja, która przedstawi sprawozdanie w 2027 r., zajmie się oszczędzaniem w ramach prywatnych planów emerytalnych.

Caroline Abrahams, dyrektor organizacji Age UK, zaznaczyła, że choć emerytura państwowa stanowi główne źródło dochodu większości emerytów, to "ogromnie ważne" jest również uwzględnienie roli prywatnych oszczędności – obecny system sprawia, że wielu emerytów ledwo wiąże koniec z końcem.

Co roku Stowarzyszenie Emerytur i Oszczędności na Całe Życie (PLSA) szacuje, ile pieniędzy potrzeba na życie na emeryturze.

W czerwcu wskazano, że minimalny roczny dochód potrzebny jednej osobie do skromnego życia na emeryturze to obecnie 13 400 funtów. Dla pary – 21 600 funtów.

Dla stylu życia określanego jako "umiarkowany", pojedyncza osoba potrzebuje 31 700 funtów rocznie, a para – 43 900 funtów. Na "komfortową" emeryturę pojedyncza osoba potrzebuje 43 900 funtów rocznie, a para – 60 600 funtów.

Kate Smith, szefowa działu emerytur w firmie Aegon, wezwała komisję do przedstawienia "odważnych, być może niepopularnych, ale koniecznych rekomendacji", w tym "znaczącego zwiększenia" składek po 2029 roku.

Czytaj więcej:

Niepewne jutro przyszłych emerytów w UK. 39% osób zagrożonych sporym spadkiem poziomu życia

Emerytury w UK kosztują rząd coraz więcej. Co będzie dalej z ich waloryzacją?

    Kurs NBP z dnia 21.07.2025
    GBP 4.9041 złEUR 4.2445 złUSD 3.6455 złCHF 4.5554 zł

    Sport